وبلاگ گروه نرم افزاری حامی

نسخه‌ی بین‌المللی گلکسی اس3 قادر است اندروید کیت‌کت را به طور غیررسمی دریافت کند


نوشته شده توسط: حمید قاسمی

جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۳


اخبار تکنولوژی

کمپانی کره‌ای سامسونگ چندی قبل لیست تمامی گوشی‌های ساخت این کمپانی  که بروزرسانی اندروید کیت‌کت برایشان عرضه خواهد شد را منتشر کرد. در این میان اما کاربرانی که صاحب ورژن بین المللی گوشی‌های گلکسی اس3 بودند با یک خبر بسیار ناگوار مواجه شدند؛ کیت کت برای گوشی آن‌ها عرضه نخواهد شد. اما خبرهای جدید نوید بخش این موضوع هستند که دارندگان گلکسی اس3 می‌توانند اندروید کیت کت را به طور غیر رسمی بر روی دستگاه خود تجربه کنند.

پس از آن‌که سامسونگ اعلام کرد نسخه‌ی جهانی گلکسی اس3 بروزرسانی کیت‌کت را دریافت نخواهد کرد، موج گسترده‌ای از گمانه‌زنی‌ها سراسر وب را درنوردید. در این میان یکی از شایعات بیشتر از دیگران به چشم می‌خورد: به علت آنکه این گوشی مجهز به یک گیگابایت حافظه‌ی رم است، توانایی اجرای کیت‌کت را ندارد. اما این موضوع اصلا صحت ندارد چرا که کیت‌کت به خوبی بر روی گوشی‌هایی با این میزان حافظه کار می‌کند.

پس از آن‌که سامسونگ رسما اعلام کرد که از ارائه‌ی بروزرسانی جدید برای نسخه‌ی جهانی گلکسی اس3 منصرف شده و در این مورد شکست را پذیرفت، جامعه‌ی توسعه‌ی دهندگان اندروید تصمیم گرفتند تا موضوع را از راه دیگری پیگری نمایند. آن‌ها موفق شدند رام گلکسی نوت 2 که مجهز به کیت‌کت است را دستکاری نموده و آن را برای استفاده در گلکسی اس3 آماده نمایند.

در انجام این کار چند مشکل فنی اساسی وجود داشت که اجازه نمی‌دادند توسعه دهندگان بتوانند کیت‌کت را بر روی اس3 نصب کنند. جالب است بدانید هیچ کدام از این مشکلات هیچ ارتباطی به حافظه‌ی رم دستگاه نداشتند. پارتیشن eMMC موجود بر روی اس3 که برای نصب سیستم عامل به تنهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، تنها 1.5 گیگابایت فضا دارد، این در حالی است که Firmware کیت‌کت حجمی در حدود 1.8 گیگابایت دارد.

البته، سامسونگ می‌توانست برای حل این مشکل، برخی از قابلیت‌های تاچ‌ویز را حذف نموده و نسخه‌ی سبک‌تری از سیستم‌عامل را در اختیار کاربران قرار دهد. اما کره‌ای ها تصمیم گرفتند به جای انجام چنین کاری که ممکن بود تجربه کاربری مشتریان این شرکت را خدشه دار کند، از انتشار نسخه کیت کت برای آن منصرف شوند.

یکی از توسعه دهندگان XDA کشف کرده که می‌توان Firmware کیت‌کت را به طور کامل بر روی حافظه‌ی SD کپی کرد و با تغییر کرنل گلکسی اس3، کاری کرد که سیستم عامل از روی حافظه‌ی SD اجرا شود.

البته با انجام این کار برخی ازقابلیت‌های کاربردی از کار می‌افتند. به عنوان مثال، امکان برقراری ارتباط تلفنی از طریق سیم‌کارت و اتصال به وای-فای میسر نبوده و دوربین دستگاه نیز از کار افتاده بود. البته این‌ها مواردی نیستند که نتوان آن‌ها را رفع کرد. تجربه انجام چنین کاری به وضوح اثبات کرد که کیت‌کت می‌تواند به نرمی و با سرعت بالا بر روی گلکسی اس3 اجرا شود. همچنین به نظر می‌رسد توسعه‌دهندگان موفق خواهند شد نسخه‌ی مجهز به پردازنده ساخت کوالکام را بررسی کرده و پس از استخراج رام جدید آن، آن را برای نسخه‌ی جهانی عرضه نمایند.

درست است که انجام اینکار ممکن است قدری زمان‌بر باشد، اما قطعا میلیون‌ها کاربر گلکسی اس3 را خوشنود خواهد ساختنام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی