روباه وب‌ساز!


نوشته شده توسط: مهدی قاسمی

چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۳


اخبار تکنولوژی

هفته گذشته TNW گزارش داد که شرکت موزيلا در حال کار روي نرم‌افزاري است که به کاربران سيستم‌عامل‌هاي آندرويد، iOS و Firefox OS اين امکان را مي‌دهد که بتوانند نرم‌افزارهاي تحت وب را به سادگي ايجاد کرده و آن‌ها را براي استفاده ديگران به اشتراک بگذارند.

اين نرم‌افزار که Webmaker نام گرفته، در حال حاضر در فاز توسعه قرار دارد.

گفته شده است Webmaker تا اوايل سال 2015 در دسترس قرار نخواهد گرفت. "اندرو اسليوينسکي" يکي از کارمندان شرکت موزيلا است که در رابطه با اين نرم‌افزار مي‌گويد: "کاربران هر آن چه را که براي ساخت يک نرم‌افزار تحت وب خوب و پرمحتوا نياز دارند، در Webmaker خواهند يافت". براي ساده‌سازي فرآيند ساخت يک نرم‌افزار تحت وب يک سري طرح‌هاي از پيش طراحي شده مانند آن چه که در Personas از مرورگر فايرفاکس ديده مي‌شود، وجود دارد که حتي براي برخي از مشاغل مانند معلمان، تيم پزشکي، خبرنگاران و مشاغل کوچک امکاناتي را در نظر گرفته است. بسياري از ابزار Webmaker براي مرورگرهاي دسکتاپ طراحي شده‌اند. براي نمونه X-Ray Goggles به افراد اين امکان را مي‌دهد که بتوانند سايت‌ها و صفحات اينترنتي مورد علاقه خود را تغيير حالت دهند. اين تغييرات شامل تعويض متن، تصاوير و يا هر المان تعريف شده ديگرمي‌شود.

اين ابزار به صورت رايگان در دسترس عموم قرار دارند و همه ساله در تابستان در حين برگزاري مراسم جشن‌هاي Maker Party شرکت موزيلا، از آن‌ها استفاده مي‌شود.

اما با رشد روز افزون کاربران موبايل خصوصا در حوزه و بازار توسعه افراد به دنبال چنين ابزارهايي براي استفاده روي گوشي خود هستند. استفاده از نرم‌افزارهاي تلفن‌همراه اين روزها بسيار در بين افراد مختلف رايج شده است.

بنابراين راه‌اندازي ابزارهايي که کاربران بتوانند توسط آن نرم‌افزار خود را طراحي و پياده‌سازي کنند، بسيار هيجان‌انگيز خواهد بود. بدون شک هدف موزيلا براي ساخت يک وب آزاد مي‌تواند علت انتخاب اين شرکت براي ساخت و راه‌اندازي نرم‌افزارهاي تحت وب باشد. اسليوينسکي در حاشيه آماده شدن شرکتش براي برگزاري مراسم MozFest 2014 مي‌گويد: "ما نحوه توزيع وب در بين افراد را بررسي کرده‌ايم و قصد داريم تا اين شکل توزيع را روي اکوسيستم نرم‌افزارها نيز پياده کنيم".

شايد بتوان گفت يکي از راه‌هايي که وب فعاليت مي‌کند، مدل توزيع Peer to Peer باشد که بدون شک در اين راه کمک به‌سزايي خواهد کرد. شرکت موزيلا اميدوار است که بتواند تا اوايل سال آينده به طور همزمان Webmaker را روي پلتفورم آندرويد و Firefox OS راه‌اندازي کند.اسليوينسکي گفته است که براي پلتفورم iOS هم کار خوبي انجام شده است اما هيچ سخني از اين که چه زماني براي دانلود آماده خواهد شد، به ميان نيامده است.

منبع:بایتنام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی