وبلاگ گروه نرم افزاری حامی

مرگ تدريجي يک آدرس


نوشته شده توسط: مهدی قاسمی

چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۳


اخبار تکنولوژی

رشد روزافزون وسايل هوشمند مانند گوشي‌هاي تلفن همراه و تبلت‌ها، تقاضا براي آدرس‌هاي اينترنتي را افزايش داده است به طوري‌که مي‌توان اذعان کرد نياز به آدرس‌هاي اينترنتي نسبت به 5 سال گذشته سه برابر شده است. از طرف ديگر آدرس‌هاي IPv4 در حال اتمام مي‌باشد و نياز به نسل جديد آدرس‌هاي اينترنتي يعني IPv6 بيش از پيش احساس مي‌شود. به عبارت ديگر هر شبکه‌اي براي زنده ماندن و ادامه حيات ناچار به مهاجرت از IPv4 به IPv6 است. مهاجرت به سمت IPv6 در اواسط اکتبر سال جاري ميلادي حدود 5 درصد افزايش داشته و نرخ رشد آن نيز به سرعت در حال افزايش است. در حال حاضر شرکت‌هاي آمريکايي مانند Verizon Wireless، T‌Mobile و AT&T در مسير پياده‌سازي IPv6 حرکت کرده‌اند.

 

کاهش براي اولين بار

بر اساس گزارش Akamai در مورد وضعيت اينترنت، تعداد آدرس‌هاي IPv4 منحصر به فرد قابل استفاده، در سه ماهه دوم سال 2014 حدود هفت ميليون نسبت به سه ماهه قبل از آن کاهش يافته است. با اين حال هنوز آدرس‌هاي IPv4 مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين گزارش نشان مي‌دهد براي اولين بار در تاريخ اينترنت، تعداد آدرس‌هاي پروتکل اينترنت منحصر به فرد جهاني کاهش يافته و اين کاهش کمتر از يک درصد بوده است. به گفته تحليلگران Akamai به احتمال زياد دليل اين کاهش، در دسترس بودن اتصالات IPv6 و نيز افزايش پشتيباني توسط ارائه دهندگان خدمات شبکه مي‌باشد. در ادامه گزارش اشاره شده است که ضمن بهبود اتصالات IPv6 به سطح درجه يک، به تازگي شبکه جهاني IPv6 از طريق مراکز داده و تبادل کسب و کار بين‌المللي در آسيا و اروپا توسعه يافته است.

 

پايان عمر IPv4

با نگاهي به روند کلي آدرس‌هاي پروتکل اينترنت، اين نتيجه حاصل مي‌شود که آدرس‌هاي IPv4 به سرعت در حال به اتمام رسيدن هستند. دفتر ثبت اسناد آمريکا براي مديريت منابع اينترنت (ARIN) اعلام کرد در ماه آوريل سال جاري آدرس‌هاي IPv4 به سبک قديمي، به کمترين حد رسيده است. بر همين اساس ARIN تخمين زده است که آدرس‌هاي IPv4 در آمريکا، 22 مارس سال 2015 به پايان مي‌رسد. در اين ميان، در اروپا و آمريکاي لاتين عمر آدرس‌هاي IPv4 به پايان رسيده و تنها در آفريقا و آسيا تعداد قابل توجهي از آدرس‌هاي IPv4 باقي مانده است.

بر اساس گزارش‌هاي اعلام شده، ترافيک ناشي از آدرس‌هاي IPv6 بيش از 4 درصد از ترافيک پروتکل اينترنت جهاني را شامل مي‌شود. با توجه به تقاضاي روزافزون براي آدرس‌هاي اينترنتي و نيز اتمام تدريجي آدرس‌هاي IPv4، نياز به آدرس‌هاي IPv6 و به دنبال آن ترافيک ناشي از آن در شبکه جهاني اينترنت افزايش خواهد يافت.

منبع:بایتنام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی