وبلاگ گروه نرم افزاری حامی

خم مي شود که بشود!


نوشته شده توسط: مهدی قاسمی

جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۳


اخبار تکنولوژی

شرکتي مانند اپل کلا به اين ماجرا علاقه دارد که براي ارائه محصولات جديدش سر و صداي زيادي به راه انداخته و توجه همه را به خودش جلب کند. عده اي که جزو علاقه مندان و طرفداران کارها و محصولات اين شرکت هستند از اين فضا لذت مي برند، ديگر افراد هم بالاخره تا حدودي درگير حواشي و اخباري که منتشر شده و توسط رسانه هاي معتبر هم تحت پوشش قرار مي گيرند، خواهند شد. به اين ترتيب براي يک دوره زماني اپل براي ارائه محصول جديدش سر زبان ها خواهد افتاد و طرفداران متعصب اين شرکت هم منجر به ايجاد اتفاق هاي منحصر به فردي مي شوند مانند همين جريان که براي خريد آيفون 6، صف هاي طولاني تشکيل دادند و بودند افرادي که چيزي در حدود 11 شب جلوي يکي از فروشگاه هاي اپل اتراق کردند تا بتوانند جزء اولين افرادي باشند که اين گوشي را در دست مي گيرند. به هر حال اين که شرکتي تنها يک مدل گوشي توليد کند و همان يک مدل تا اين حد مورد توجه و علاقه افراد قرار بگيرد، کار هر شرکتي نيست و انجام اين دسته از تبليغات و ايجاد اين نوع از طرز تفکر در ميان مشتريان، نيازمند يک استراتژي جديد و بسيار هوشمندانه است. بدون شک مي توان گفت که جرياناتي که بر سر ارائه آيفون 6 و آيفون 6 پلاس در بازار ايجاد شد، يکي از عجيب ترين و جنجالي ترين اتفاقاتي بود که براي شرکت اپل در عرض چند سال اخير به وجود آمد. از ماه ها قبل از ارائه که شرکت اپل موج هاي خبري زيادي را بر اين مبنا به راه انداخته بود و به نوعي مربوط به بيان ويژگي هاي جديد آيفون 6 مي شد، در زمان نهايي شدن تاريخ ارائه اين محصول در فروشگاه هاي اپل هم به نوعي زمينه سازي کرد که تمامي کاربران براي خريد اين گوشي جديد دچار هيجان زدگي مفرط شده و کارهايي نظير ايستادن در صف هاي انتظار از چند روز قبل انجام دادند. بعد از اين که اين گوشي به مردم ارائه شد، عيب و ايرادهاي آن به قدري زياد و نامعقول بود که از طرفي خريداران و علاقه مندان اپل شوکه شدند و از طرف ديگر فضاي بسيار خوبي براي شرکت هاي رقيب اپل نظير سامسونگ و ال جي به وجود آمد. ماجراي خم شدن گوشي آيفون در جيب، موردي بود که نمي توان به سادگي از کنار آن گذشت و مخصوصا پس از آن با جوابيه هاي غيرمنطقي که شرکت اپل در اين مورد ارائه داد، رقباي اين شرکت دچار خوشحالي مضاعف شدند به گونه اي که هنوز هم بعد از گذشت چند هفته از اين جريان، مي‌بينيم اپل را مورد تمسخر قرار مي دهند و سعي بر اين دارند که از جو ايجاد شده، نهايت استفاده را ببرند. از طرفي تعدادي از کارشناسان و علاقه مندان حرفه اي اعتقاد دارند اين مشکل ممکن است براي هر شرکتي در هر سطحي از اعتبار و تخصص که باشد پيش بيايد و از طرف ديگر، عده‌اي ديگر معتقدند که ممکن است اين مشکل زياد از حد بزرگ شده باشد تا به نوعي باعث خراب شدن اعتبار اين شرکت در ميان مردم شود. به هر حال در موضوع ويژه اين هفته به حواشي که براي شرکت اپل در اين رابطه اتفاق افتاده است خواهيم پرداخت تا کمي ماجرا روشن تر شود.

مردمي که براي خريد صف کشيدند

تا به حال زياد شنيديم که مردم براي خريد يک کالا نظير مرغ يا گوشت صف بکشند اما اين تصور در ذهن وجود دارد که اين صف کشي به کالاهاي ضروري زندگي مردم مربوط مي شود نه يک گوشي لوکس و گران قيمت که تبليغات زيادي براي آن شده و بعد از ارائه به بازار به آساني در همه جا قابل دسترس است. خواسته يا ناخواسته اخبار مربوط به آيفون و حواشي مربوط به آن در عرض چند وقت گذشته در صدر اخبار مربوط به جهان فناوري قرار گرفته است و به قول قديمي تر ها، هر دم از اين باغ بري مي رسد. در ابتداي اين جريانات تمامي اخبار به صف هاي طولاني که طرفداران اپل در مقابل فروشگاه هاي اين شرکت بسته بودند، مربوط مي شد. مردمي که از مليت هاي گوناگون ساعت هاي بسيار طولاني را در صف انتظار کشيدند تا بتوانند جزو اولين افرادي باشند که مي توانند گوشي جديد اپل را در دست بگيرند. اين جريان به قدري هيجان انگيز شد که فروشندگان و اپراتورهاي فروشگاه اپل با شمارش معکوس فروش اين محصول را آغاز کردند. شايد بخشي از اين محبوبيت به کيفيت خوب خود اين گوشي برگردد و بخش ديگري هم ناشي از کيفيت سيستم عامل iOS باشد که بازار اپليکيشن هاي آن هم به اندازه کافي موفق است. اما يک قسمت عمده از محبوبيت آي‌فون، بدون شک يک واکنش رواني است. اين تصور براي بسياري از مردم و دوستداران چشم بسته فناوري ايجاد شده است که در صورتي که يک گوشي آيفون در دست داشته باشند به دسته متفاوت ها، گيک‌ها يا مايه دارها خواهند پيوست. به اين معني که اگر گوشي شما آيفون باشد، يا وضعيت مالي خيلي خوبي داريد يا يک متخصص هستيد و يا در نهايت انساني هستيد که يک سليقه متفاوت از ديگر افراد داريد. همين ماجرا باعث شده است که گوشي هاي شرکت اپل که در مقايسه با ديگر گوشي هاي هوشمند موجود در بازار تفاوت بسيار زيادي ندارند، به يک بت تبديل شده و تقاضا براي آن ها زياد باشد.

گوشی هوشمند آیفون

چرا صف مي کشند؟

شايد در نگاه اول افرادي که براي خريد يک گوشي صف مي کشند، آدم هايي بي‌کار، هيجان زده و با علاقه مندي بسيار زياد به آيفون به نظر برسند که دستشان به دهان‌شان رسيده و دوست دارند در يک شکل غير رسمي و غير معمول بخشي از شکوهي باشند که شرکت اپل آن را به رخ ديگر رقبايش مي کشد. اما بايد گفت که همه اين افراد به اين شکل نيستند. به عنوان نمونه در نيويورک صفي براي خريد آيفون تشکيل شد که طول آن 12 بلاک اعلام شده است. اين جمعيت بسيار طولاني، در شرايطي که در انتظار به سر مي بردند، کارهاي متفاوتي کردند. به عنوان مثال عده اي روي نيمکت ها نشسته و با هم بازي مي کردند، عده ديگر داخل کارتن ها رفته و دقيقا شبيه به بي خانمان ها شده بودند. در طول مدتي که خريداران در صف هاي طولاني گوشي آيفون 6 ايستاده بودند، افرادي مثل فيلمسازها از شرايط استفاده کردند و سعي کردند که وقايع مربوط به ارائه اين گوشي را ثبت کنند. با اين کار حقايقي مشخص شد که شايد در دفعات قبلي کسي به آن ها توجه نکرده بود. در اين فيلم ها مشخص شده است که بسياري از افرادي که بيشتر از 12 ساعت در صف ايستاده اند، جزو دوستداران و هيجان زدگان نيستند، بيشتر آن ها افراد فقيري هستند که مافياي قاچاق گوشي به چين آن ها را اجير کرده بود. حتما اطلاع داريد که هر فرد مجاز است که يک يا دو گوشي آيفون در ابتدا بخرد و براي خريد تعداد زياد گوشي، افرادي که در کار قاچاق هستند، مجبور مي شوند که نيروي انساني را به خدمت بگيرند. اين موضوع به خوبي در فيلم هاي ضبط شده مشخص شده است که بعد از باز شدن درهاي فروشگاه اپل، اين دسته از افراد هيچ شوق و ذوقي براي خريد نداشته و تنها تمايل دارند زودتر خريد خود را انجام داده و از شرايطي که در آن گير کرده اند، رها شوند. دليل اصلي به وجود آمدن اين جريان اين است که وزارت صنايع و ارتباطات چين قانوني وضع کرده است تا آيفون در ابتداي کار در چين عرضه رسمي نشود. اين ماجرا باعث شده است که مردم و قاچاقچي هاي بزرگ در اين کشور، تصميم بگيرند آيفون را از ژاپن، هنگ کنگ يا نيويورک خريد کرده و اين گوشي ها را با مبلغي بسيار بيشتر در داخل چين به فروش برسانند. بر اساس همين عملياتي که انجام شده، مشخص شده است تا قبل از اين که آيفون 6 به صورت رسمي در چين عرضه شود، چيزي در حدود 5 ميليون دستگاه آيفون به صورت قاچاقي به چين وارد شده است. در شرايطي که يک گوشي آيفون 6 پلاس با حافظه 128 گيگا بايت در چين با قيمت 2580 دلار فروخته مي‌شود در بازارهاي رسمي ديگر کشورها قيمت اين گوشي نصف است. البته اوضاع ايران هم به همين صورت است و آيفوني که به صورت محدود در فروشگاه هاي کشور فروخته مي شود، چيزي در حدود 2 برابر قيمت رسمي براي آن پرداخته مي شود. در واقع بايد گفت تمام افرادي که شرايطشان به اين صورت است و در نخستين روزهاي عرضه آيفون، تمايل به خريد آن دارند بايد از اين موضوع آگاهي داشته باشند که آيفوني را خريداري مي کنند که هزينه آن بسيار بيشتر از قيمت واقعي خريد آن است. در شرايطي که گوشي پر حاشيه اي نظير آيفون به صورت رسمي به بازار يک کشور عرضه نمي شود بايد اين را هم پذيرفت که افراد بي نوايي براي به دست آوردن کمي پول حاضر شوند با قاچاقچيان همکاري کنند و اين جريان باعث مي شود عمده سود فروش گوشي هاي با قيمت غير رسمي به افرادي تعلق گيرد که حتي تصورش را هم نمي کنيم.

چه کسي اولين آيفون را در نيويورک خريد؟

با خواندن اين پرسش همان گونه که گفتيم مسلما در ذهن بسياري از افراد اين پاسخ شکل مي گيرد که حتما اولين فردي که آيفون را خريده است يک فرد علاقه مند به فناوري يا بسيار پولدار است اما بايد بدانيد که نخستين کسي که در نيويورک آيفون را خريد يک خانم مسن چيني بود که ظاهرش بسيار آشفته و به هم ريخته بود. اين خانم بعد از اين که شمارش معکوس کارکنان فروشگاه اپل به اتمام رسيد با حالتي بسيار عصباني وارد فروشگاه اپل شده، دو گوشي آيفون خريداري کرد و بعد از خروج از فروشگاه آن دو گوشي را به مردي تحويل داد، پولش را گرفت و رفت. حال فرض کنيد که در تمامي کشورهاي ديگر هم اوضاع به همين منوال بوده است و بيشتر افرادي که در صف هاي انتظار طولاني به مدت زمان زيادي ايستاده بودند اين گونه نبوده است که شيفته و دل باخته محصولات اپل باشند و قبل از هر چيز به فکر به دست آوردن سود و منفعت بيشتر خود بوده اند و اصلا برايشان اهميت نداشته است که چه چيزي با چه برندي مي خرند. البته تا به اين جاي کار همه چيز به نفع شرکت اپل تمام شده بود زيرا چيزي که در ظاهر ماجرا وجود داشت اين بود که تمامي افراد براي خريد محصول جديد اين شرکت سرو دست مي شکنند به گونه اي که حتي چند شبانه روز در صف مي خوابند تا بتوانند هر چه سريع تر محصول محبوب خود را در دست بگيرند. مشکل کار از جايي شروع شد که بعد از ارائه اين گوشي به بازار مشکلاتي برايش به وجود آمد که باعث شد شرکت اپل مضحکه بسياري از رقبايش شود و مشتريانش هم از گوشي که خريده بودند اظهار نارضايتي کنند. در ادامه به ماجراي خم شدن گوشي آيفون 6 خواهيم پرداخت.

آيفون خم مي شود اما اين يکي از قابليت هايش نيست!

چند روز بعد از اين که اين تلفن هوشمند جنجالي به بازار عرضه شد، عکس هايي توسط مشتريان در فضاها و شبکه هاي مجازي منتشر شد که نشان از خم شدن اين گوشي در جيب داشت. تغيير شکل آيفون 6 و خميده شدن آن چنان ايراد بزرگي بود که به هيچ وجه نمي شد کسي چشمش را روي اين ايراد ببندد. در همان چند روز اول تصاوير زيادي از آيفون هاي تغيير شکل پيدا کرده در اينترنت منتشر شد و همه به اتفاق بر اين موضوع تاکيد داشتند که اين تلفن هوشمند در اثر قرار گرفتن در جيب شلوار و به خصوص جيب جلويي شلوار، تغيير حالت مي دهد و اين خميده شدن هم بيشتر در قسمتي است که کليدهاي تنظيم صدا در آن قرار دارند. البته تعداد ديگري از کاربران هم اعلام کرده‌اند که اگر گوشي را در جيب پشتي خود قرار دهند، آيفون از قسمت هاي ديگري هم خميدگي پيدا خواهد کرد. کار به همين جا ختم نشد و بعد از آن مردم مرتبا ويدئوهايي در يوتيوب قرار مي دادند که مشخص کننده مقاومت بسيار پايين آيفون 6 در برابر فشارهاي وارد شده بود. کمپين هاي بسيار بزرگي تشکيل شده که کاربران گوشي هاي سامسونگ و اپل را با هم مقايسه کرده و با فشار وارد کردن يا انجام تست هاي يکسان براي اين گوشي ها نشان مي دهند که اين بار شرکت اپل سوتي بسيار بزرگي داده است که به آساني نمي توان از کنار آن گذشت. شرکت هاي ديگر که از تبليغات و استراتژي اپل براي منحصر به فرد نشان دادن خود دل خوشي ندارند در اين ميان از آب گل آلود ماهي مي گيرند و تا مي توانند به تخريب اين شرکت مي پردازند. به عنوان مثال شرکت کوکاکولا در بنرهاي تبليغاتي جديد خود مي گويد اين که مي بينيد شيشه نوشابه ما در بعضي از نقاط خميدگي دارد، بر اثر فشار وارد شده به آن نيست و ما خودمان اين خميدگي را ايجاد کرده ايم تا شيشه هاي نوشابه زيباتر به نظر برسند. کارخانه توليد کننده چيپس پرينگلز هم به همين صورت عکس يک چيپس سيب زميني خود را انداخته و در زير آن نوشته خميدگي ما در شکل چيپس هايمان از نوع خميدگي آيفون شرکت اپل نيست. تازه اين ماجراها را شرکت هايي ايجاد کرده اند که به هيچ عنوان رقيب شرکت اپل در جهان فناوري به حساب نمي‌آيند. شرکت هاي ديگري نظير لنوو، ال جي، سامسونگ و سوني هم از هيچ تلاشي براي تخريب بيشتر اپل کوتاهي نکرده و سنگ تمام گذاشته اند. به عنوان مثال شرکت ال جي مقاله اي را با اين عنوان منتشر کرده که گوشي ما خم نمي شود، بلکه منعطف است... آن هم نه به صورت اتفاقي . اين تيتر به اندازه کافي گوياي اين مطلب است که منظور شرکت ال جي مورد تمسخر قرار دادن شرکت اپل بوده است زيرا ويژگي اصلي گوشي G Flex اين شرکت انعطاف منحصر به فردي است که دارد. مسلما اين داستان مورد تمسخر قرار دادن شرکت اپل سر دراز دارد. هر شرکت ديگري اين خطا را داشت، ممکن بود که زياد مورد توجه قرار نگيرد و کسي کاري به کارش نداشته باشد و تنها به انتظار رفع ايراد موجود بنشيند اما در مورد شرکت اپل شرايط به طور کلي فرق دارد. اين شرکت مدت هاي بسيار زيادي است که خود را از تمامي شرکت هاي ديگر برتر دانسته است و هميشه سعي بر اين دارد تا يک تافته جدا بافته باشد و خودش را با ديگر شرکت ها مقايسه نکند، مسلما با مرتکب شدن اين خطا تمامي شرکت هاي رقيب که دل خوشي از اين شرکت ندارند، تلاش خود را مي کنند تا به بقيه ثابت کنند اپل هيچ امتياز ويژه اي ندارد که آن را از ديگر شرکت ها با فاصله زيادي ممتاز کند. در ادامه به واکنشي که شرکت اپل در مقابل اين جريان از خود نشان داده خواهيم پرداخت.

اپل چه واکنشي نشان داده است؟

در ميان اين همه هياهوي به وجود آمده عده اي از افراد تشنه ديدن واکنشي هستند که شرکت اپل در مقابل اين ايراد بزرگ از خود نشان داده است. اپل در واکنش به اين فيلم ها و عکس ها بسيار آشفته شده و يک بيانيه رسمي داده است و حتي بعضي از رسانه ها را هم به اتاق آزمايش آيفون دعوت کرده است. اتاق آزمايش آيفون جايي است که معمولا کسي اجازه ندارد به آن وارد شود. اپل اعتقاد دارد که آيفون از استحکام کافي برخوردار است و آزمايش هاي زيادي براي تست استحکام اين گوشي انجام داده است. دن ريکيو که مدير بخش مهندسي سخت افزار اپل است در اين رابطه گفته که آزمايش هاي زيادي روي آيفون براي شرايط قرار گرفتن در جيب انجام گرفته است ولي بايد در نظر داشته باشيد که هر گوشي محدوديت هايي دارد و شايد در نهايت با نيروي کافي که به آن وارد مي شود تغيير شکل داده و خم شود. در ظاهر شرکت اپل از شرايطي که در آن قرار گرفته و از مورد تمسخر قرار گرفتن آيفون به شدت احساس نگراني کرده است که رسانه هاي مختلف را به آزمايشگاه تست خود فراخوانده و ضمن بيانيه هاي رسمي از کاربران خود خواسته است که در صورتي که براي گوشي شان مشکلي پيش آمد که تحت کاربري روتين باشد، به فروشگاه هاي اين شرکت مراجعه کرده و شرکت اپل متعهد است که به ضمانت هاي خود عمل کند. بعد از اين جريان Consumer Reports به صورت مستقل در يک آزمايش استاندارد به مقايسه ميزان مقاومت گوشي هاي آيفون 6، گلکسي نوت 3، ال جي G3 و اچ تي سي وان ام 8 پرداخته است. براساس آماري که در اين رابطه منتشر شده مشخص شد که ميزان مقاومت گوشي آيفون 6 از 6 پلاس کمتر است. براي خم کردن آي‌فون 6 پلاس، فشاري در حدود 41 کيلوگرم لازم است در صورتي که آيفون 6 با يک فشار 32 کيلوگرمي به آساني خم مي شود. در اين تست تنها گوشي که بسيار مقاوم به نظر رسيده است، گلکسي نوت 3 است که مي تواند در مقابل نيرويي معادل 68 کيلو گرم، مقاومت بسيار خوبي داشته باشد و آستانه تحمل ديگر گوشي ها بسيار کمتر از اين مقدار بوده است. اين اعداد و ارقام هم به خوبي گوياي اين است که بالاخره در اين مورد شرکت اپل خطاي بزرگي انجام داده و از خود ضعف نشان داده است. حال بايد ديد که اين ماجرا تا کي ادامه دارد و تا چه زماني مردم مي خواهند به فروشگاه هاي اپل رفته، اين گوشي را خم کرده و از آن فيلم بگيرند. شايد اين ماجرا باعث شود که در يک حرکت بسيار سريع اين شرکت تصميم بگيرد ايراد موجود را برطرف کرده و يک نسخه جديد با فاصله زماني بسيار کم به بازار وارد کند تا بيش از اين مورد تمسخر مردم و رقبايش قرار نگيرد. مسلما در اين ميان بيشترين سود نصيب رقباي اپل خواهد شد که نظاره گر ضعف رقيب بزرگ خود هستند.

منبع:بایت

 

 نام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی