وبلاگ گروه نرم افزاری حامی

آماده سازی ایکلیپس برای برنامه نویسی آندروید


نوشته شده توسط: حمید قاسمی

چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۳


آموزش برنامه نویسی آندروید

در این آموزش قصد داریم که ساختار محیط برنامه نویسی اکلیپس رو برای برنامه نویسی آندروید سفارشی کنیم و ابزارهای مورد نیاز اندروید را در دسترس خودمون قرار بدیم.

معرفی Perspective در محیط اکلیپس

به طور کلی در اکثر برنامه های معروف مثل فتوشاپ و غیره محیط کلی نرم افزار Workspace به معنی “محل کار” گفته میشه . اما در محیط برنامه نویسی اکلیپس محیطی که اونجا برنامه نویسی می کنیم Workspace گفته نمیشه به این محیط Perspective به معنی “چشم انداز” یا “منظره” میگن

 

باز کردن پنجره های مورد نیاز برای برنامه نویسی اندروید

کاری که در این آموزش قرار است انجام دهیم، مجهز کردن محیط برنامه نویسی اکلیپس به ابزارهای لازم و ضروری برای اندروید

 برای این کار اولین قدم اینه که ابزارهای لازم برای اندروید را در محیط اکلیپس بگذاریم بعد یک Perspective به نام خودمون بسازیم .

محیط برنامه نویسی اکلیپس به طور پیش فرض دارای سه Perspective اصلی تحت عناوین Java و Debug و DDMS است. به طور مثال همانطور که در تصویر بالا میبینید Perspective جاوا فعال است، این Perspective در برگیرندۀ کلیۀ ابزارهای لازم برای برنامه نویسی یک برنامه جاوا است. به طور کلی کاری که در این آموزش قرار است انجام دهیم اینه که پنجره های لازم برای توسعه اندروید رو باز کنیم و بعد آن ها رو در قالب یک Perspective جدید تحت عنوان Hami ذخیره می کنیم.

مهم ترین پنجره در برنامه نویسی اندروید در محیط برنامه نویسی اکلیپس پنجره Package Explorer است. بهتر بگم در این پنجره به کلیۀ پروژه ها و فولدرهای تشکیل دهندۀ آنها دسترسی داریم. همانطور که در تصویر فوق با یک فلش قرمز رنگ مشخص شده است، Package Explorer در Perspective مرتبط با Java قرار دارد و نیاز نیست تا اون رو باز کنیم.

همانطور که در تصویر بالا میبینید، برای دسترسی به کلیۀ پنجره های محیط برنامه نویسی اکلیپس باید از منوی اصلی وارد Window بشیم سپس روی گزینۀ Show View کلیک کنیم و پنجره جدید باز میشه در این پنجره لیستی از پنجره ها دیده میشن  که در صورتیکه روی هر کدام از آنها کلیک کنیم باز میشن. اما برای ادامه کار به یکسری دیگه از پنجره ها نیاز داریم که در این لیست وجود ندارند. برای دسترسی به آنها همانطور که در تصویر بالا با یک فلش قرمز رنگ نشان دادیم، می بایست روی گزینه Other به معنی “دیگر موارد” کلیک کنیم.

به محض کلیک روی این گزینه پنجره ای به شکل زیر باز میشه

از طریق این پنجره به کلیۀ بخش های محیط برنامه نویسی اکلیپس دسترسی پیدا میکنیم. از میان گزینه های موجود در این پنجره، روی گزینه General کلیک میکنیم و همانطور که در تصویر زیر میبینید روی گزینه Properties به معنی تنظیمات کلیک می کنیم:

Ok میکنیم و مبینید که پنجره Properties به محیط برنامه نویسی اکلیپس اضافه شده

اکنون مثل روش قبل گزینه های زیر رو هم اضافه میکنیم

همانطور که میبینید پنجره ها ظاهر شده اند ولی جای اونها مناسب نیست L

همانطور که در بالا میبینید، موس خود را روی نام Package Explorer گذاشته کلیک کرده و آن را هم زمان با نگه داشتن دکمه موس کشیده و کنار پنجره Outline رها می کنیم:

همانطور که در تصویر بالا میبینید، پنجره Package Explorer در کنار پنجره Outline قرار می گیره. سپس پنجره Properties  رو میگیریم و همانند تصویر زیر در کنار Package Explorer قرار میدیم

در آخرین مرحله، همانند تصویر زیر پنجره Devices رو گرفته و در کنار دیگر پنجره ها قرار می دیم:

در تصویر بالا، بخشی که با مستطیل قرمز رنگ مشخص شده جایی که هر فایل پروژه رو که باز کنیم اونجا نمایش داده خواهد شد. گزینه شماره یک تحت عنوان Problems به معنی “مشکلات” این وظیفه را داره که اگر برنامه ما دارای مشکلی بود، نوع مشکل به همراه جایی در کد که آن مشکل از آنجا ناشی می شه رو به ما نشان میده. گزینه شماره دو تحت عنوان LogCat کاری مثل پنجره Console در برنامه نویسی جاوا انجام می ده. یکی از کارهایی که LogCat انجام می ده نشان دادن خروجی کدهایه که می نویسیم. گزینه شماره سه تحت عنوان Package Explorer همانطور که قبلاً گفته شد لیست پروژه ها و زیرشاخه های آن ها رو به ما نشان می ده. گزینه شماره چهار تحت عنوان Outline به معنی “طرح کلی” به منزله پنجره ای که لیست عناصر روی UI یا همان رابط گرافیکی کاربر را نشان خواهد داد. گزینه شماره پنج یا Properties به معنی “تنظیمات”، پنجره ای است که تنظیمات مربوط به عناصر روی UI را تنظیم میکنه. گزینه شماره شش یا Devices به معنی “دستگاه ها” نشانگر دستگاه هایی که می توان از طریق اون اپلیکیشن خود رو تست کرد.

ساخت یک Perspective به نام خود

حال که محیط برنامه نویسی اکیپس را برای توسعه اپلیکیشن های خود سفارشی کرده ایم، می تونیم این محیط جدید رو به شکل یک Perspective ذخیره کنیم. برای این منظور از منوی اصلی روی گزینه Window کلیک سپس روی گزینه Save Perspective As … به معنی “ذخیره سازی منظره به عنوان …” کلیک:

.

نکته مثبت دیگری که در مورد Perspective ها وجود داره این که اگر سهواً پنجره ای رو ببندیم و یا جای پنجره ای رو تغییر بدیم بعد بخواهیم Perspective را به حالت اولیه در آوریم می تونیم این کار را از طریق گزینه Window در منوی اصلی سپس زیرشاخه Reset Perspective این کار را انجام دهیم.

نکته پایانی

زمان های زیادی در برنامه نویسی برای ما پیش میاد که بدون که بدونیم ریشۀ مشکلی در کجاست محیط برنامه نویسی Error می ده و آنقدر این Error ها ادامه پیدا می کنند که در نهایت مجبور می شیم محیط برنامه نویسی را Uninstall  مجدداً آن رو نصب کنیم. از اونجا که محیط برنامه نویسی اکلیپس نیازی به نصب ندارد، پس نیازی به Uninstall هم نداشته و فقط با پاک کردن فولدر اصلی اکلیپس می توانیم آن رو از سیستم خود حذف کنیم.نام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی